LOGO

Základy statistiky vysokých škol 2001 až 2022

Výstupy z dat přijímacího řízení

Ve výstupech z přijímacího řízení se zjišťují následující kategorie:
Počet přihlášek – celkový počet přihlášek, tak jak jsou definovány výše.
Počet „živých„ přihlášek – počet přihlášek, na jejichž základě se uchazeč dostavil k přijímacím zkouškám, nebo byl přijat bez přijímacích zkoušek.
Počet přihlášených – počet uchazečů bez ohledu na počet přihlášek, kolik si kdo podal.
Počet „živých“ přihlášených – počet uchazečů, kteří si podali alespoň jednu „živou“ přihlášku.
Počet přijetí – počet přihlášek s kladným výsledkem přijetí.
Počet přijatých – počet uchazečů majících alespoň jednu přihlášku s kladným výsledkem přijetí.
Počet zapsání – počet studií zahájených na základě všech přijetí.
Počet zapsaných – počet uchazečů zapsaných alespoň do jednoho studia.

Úspěšnost v přijímacím řízení se standardně vyjadřuje jako úspěch uchazečů majících zájem o studium v alespoň jednom přijímacím řízení, tedy jako poměr přijatých k „živým“ přihlášeným.

Zpracování údajů o přijímacím řízení v časové řadě umožňuje odlišit uchazeče, kteří se hlásí poprvé od opakovaně se hlásících, a ty pak dále lze rozdělit na uchazeče s předchozím úspěchem či neúspěchem v přijímacím řízení ke studiu na vysoké škole. U uchazečů s předchozím úspěchem pak lze určit, zda již studovali na vysoké škole. S porovnáním s informacemi ze SIMSu pak ještě je možno určit, zda uchazeči, kteří již mají zkušenost se studiem na vysoké škole, studovali či již nestudovali na vysoké škole v době podání přihlášky.

V datech přijímacího řízení se sleduje též nutné předchozí dosažené vzdělání a obor předchozího dosaženého vzdělání, což představuje absolvovanou střední školu a obor studia na střední škole spolu s údajem o roku dosažení úplného středního vzdělání. Uchazeči mají možnost vyplnit místo absolvované střední školy případně absolvovanou vyšší odbornou školu. Tím je zajištěno potvrzení získání úplného středního vzdělání a navíc informace o získaném vyšším odborném vzdělání je kvalitnější, neboť toto vyšší odborné vzdělání má nepochybně větší vliv na způsob zvládnutí přijímacího řízení. Zákon však jasně hovoří o podmínce dosažení úplného středního vzdělání, takže není vyloučeno, že i absolventi vyšší odborné školy vyplňují či musí vyplňovat údaje o střední škole. To závisí od přístupu vysoké školy, jakým způsobem se staví k §49 zákona č. 111/1998Sb.

Tyto informace teoreticky umožňují mimo jiné zjišťovat přechod ze střední školy do studia na vysoké škole. Pro hodnocení střední školy jako takové z hlediska úspěšnosti jejich absolventů v přijímacím řízení ke studiu na vysoké škole však je nutná informace o počtu absolventů jednotlivých středních škol v jednotlivých letech. Bohužel zde nastávají problémy se zdroji těchto dat. V současné době, kdy z některých škol přecházejí do studia na vysoké škole prakticky všichni absolventi, i malá chyba ve vykazování počtů absolventů vede k nesmyslným závěrům, kdy na vysokou školu přechází více jak 100% maturantů. Z tohoto důvodu jsou data takových výstupů nevypovídající a nevěrohodná. Zde by místo nespolehlivých výstupů z matrik studentů středních škol mohly být použity informace získané ze společné části maturitních zkoušek.

Základní statistické přehledy o přijímacím řízení ke studiu na veřejných a soukromých vysokých školách najdete na uchazecVS.aspx, další pak na stránkách určených spravodajským jednotkám http://dsia.msmt.cz/vystupy.html.